
Дентални импланти
Денталната имплантология е един от най-младите раздели на денталната медицина, характеризиращ се с изключително прогресивно развитие, в центъра, на което стои денталният имплант. Денталният имплант е изкуствен , най-често титаниев заместител на корена на зъба. През годините денталните импланти многократно са променяли своята форма, материал и методика на поставяне, с цел осигуряването на най-високо качество на стабилността, дългосрочността, естетиката и функционалността си. Днес съществуват множество имплантни системи, огромен брой, от които – изключително надеждни и демонстриращи перфектни резултати в лечението на пациентите.
Основната цел при поставянето на импланта е постигането на незабавен близък контакт с костната повърхност. С течение на времето стабилността се подобрява още повече с прорастването на кост върху импланта. Веднъж поставени, имплантите могат да бъдат основа за изграждането на корони, мостове или протези.
Дентални импланти могат да бъдат поставяни при почти всички възрастни пациенти в добро общо здравословно състояние. Необходимо условие е преустановен растеж на челюстите и следователно, те са неприложими при деца и подрастващи.
Вредни навици, като консумиране на прекомерни количества алкохол и тютюнопушене, могат да компроментират значително оздравителния процес на костта и меките тъкани, така че при планиране на поставянето на импланти ще бъдете помолени да редуцирате или ако е възможно, да откажете цигарите.
Друг съществен фактор, на който обръщаме специално внимание при планирането на случаи за имплантологично лечение, е общото орално здраве. Наличието на множество кариеси, нелекувани или зле лекувани коренови канали, пародонтално заболяване, разклатени зъби, изискват предварително лечение и санация на устната кухина, за да се осигури здравословна среда за възстановяване и оздравяване на новопоставените импланти.
Много често причината за загубата на зъби е в развиващо се пародонтално заболяване, което води до загуба на кост. Редуцираната костна повърхност силно затруднява поставянето на импланта и постигането на стабилност, но не ги прави невъзможни. В много от тези случаи се налага предварително поставяне на костозаместващ материал, с цел, осигуряване на достатъчна височина и ширина на костта.
Колко време отнема лечението с импланти?
В повечето случаи, времето за лечение отнема 6 седмици до 6 месеца от времето на поставяне на импланта до натоварването му с корона, мост или протеза.Наличието на качествена кост може да ускори този процес, докато липсата на такава, го забавя (в много случаи – над 6 месеца).
Какво трябва да знаете преди началото на лечението?
След осъществяването на първичния преглед и събирането на цялата необходима диагностична информация (зъбен статус, рентгенови снимки, фотоснимки, гипсови модели), се изготвя лечебен план, който съдържа информация относно процедурите, които трябва да бъдат извършени, както и предварителна калкулация на очакваните разходи.
В ADM dental studio: залагаме на три основни вида: изцяло керамични, циркониеви и металокерамични корони. На пациентите се предоставя информация относно това, кои варианти са подходящи за тях и какви са предимствата и недостатъците на един или друг вид, за да може те да вземат т.нар. информиран избор.